Skip to main content

Czy praca jako kierowca Ubera się opłaca?

W ostatnich latach Uber stał się jedną z najpopularniejszych form zamawiania transportu w naszym kraju. Coraz większe zasięgi to także zapotrzebowanie na kierowców, którzy realizują tę usługę. Praca dla kierowcy Ubera może być pełnoetatowa lub traktowana dodatkowo.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać kierowcą Ubera?

Aby odnaleźć się w tym zawodzie trzeba przede wszystkim być osobą komunikatywną i odważną. W sieci znaleźć można ciekawe artykuły na temat tego rodzaju zawodu. Każdy z nich wskazuje, że szczególnie istotna jest także znajomość języków obcych, a przynajmniej angielskiego w stopniu komunikatywnym. Będzie to ważne szczególnie w dużych miastach ze względu na specyfikę pracy i różne narodowości osób, z którymi kierowca będzie stykał się każdego dnia. Mile widziana (choć nieobowiązkowa) jest także orientacja w topografii miasta oraz bieżąca wiedza na temat odbywających się wydarzeń i utrudnień na ulicach, przez które dotarcie do celu może się opóźnić.

Co do wymagań formalnych, kierowca musi mieć ukończone minimum 20 lat i posiadać prawo jazdy od co najmniej roku. Ponadto trzeba mieć zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o poddaniu się kontroli medycznej i psychologicznej oraz ważny dowód osobisty i zdjęcie - zrobione na wprost, na którym widać kierowcę od ramion w górę. 1 października 2020 roku weszła w życie ustawa, tzw. Lex Uber, na podstawie której każdy kierowca Ubera musi wyrobić licencję taksówkarską i posiadać przy sobie dokument ją potwierdzający. Utrudniło to życie kierowcom, którzy przewóz pasażerów traktowali tylko jako dorobek do pensji.  

Wymagania samochodu

Wymagania dotyczą także pojazdu, którym kierowca będzie woził pasażerów. Szczegółowo opisane zostały one w artykule: https://www.ciekawyartykul.pl/uber-jakie-auto-wybrac/, gdzie wspomniano również, w jaki sposób otrzymać dofinansowanie na takie auto. Wśród najważniejszych wymogów auta można wymienić: odpowiednie oznakowanie i posiadanie taksometru oraz kasy fiskalnej. Oprócz tego auto musi mieć kierownicę po lewej stronie i być zarejestrowane w UE na co najmniej 5 osób. Samochód musi być w dobrym stanie technicznym, a także posiadać ważny przegląd, ubezpieczenie, apteczkę, koło zapasowe i zestaw naprawczy. Kierowca powinien sprawdzić także wymagania poszczególnych miast wobec wieku aut, które są dopuszczone do przewozu pasażerów. W Warszawie i Szczecinie są to modele z 2005 roku i młodsze. W Krakowie i Poznaniu można jeździć autami produkowanymi od 2002 roku. 

Jak kształtują się zarobki kierowców Ubera?

Zarobki zależą od tego, ile czasu kierowca poświęca na pracę. Większość kierowców traktuje to zajęcie dodatkowo i przewozi pasażerów tylko w wolnym czasie. Poza ilością godzin na cenę wpływa także to, czy kurs odbywa się w święto czy w dzień roboczy. Średnie zarobki zaczynają się od 1800 złotych, przy pracy poniżej 20 godzin tygodniowo. Pracując w pełnoetatowym wymiarze godzin można przekroczyć próg 5000 złotych. Godzinowo stawki wahają się średnio od 25 do 40 złotych. Warto pamiętać, że nie jest to ostateczna kwota, która trafia do portfela kierowcy. Ponosi on przecież koszty paliwa, eksploatacji auta, ubezpieczeń. Odjąć od kwoty brutto trzeba także prowizję dla Ubera i koszty umowy. Jeśli kierowca decyduje się założyć firmę ponosi również koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze:

Karolina 1 miesięcy temu Jak wygląda sprzedaż auta w skupie?
Wszystko w bardzo jasny sposób zostało tutaj opisane! Tak mi się właśnie wydawało, że sprzedaż ...
Rafał 3 miesięcy temu Jak skutecznie sprzedać używane auto?
Ja też mam wrażenie, że skup aut jest mniej problematycznym sposobem pozbycia się samochodu, niż ...
Artykuł przedstawia popularne marki i modele aut w Gdyni, wskazując na Volkswagen, BMW, Toyota i ...