Skip to main content

Jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego?

Gdy dochodzi do zdarzenia drogowego, sytuacja staje się niespodziewanie stresująca i nieuporządkowana. Dlatego właśnie istnieje potrzeba prawidłowego zabezpieczenia miejsca wypadku, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu.

Kiedy wezwać pomoc drogową po wypadku samochodowym?

Zdarzenie drogowe — co zrobić na początku?

Przede wszystkim, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu. To może wydawać się oczywiste, lecz sporo osób popełnia błąd, zatrzymując się na jezdni lub w innym niebezpiecznym miejscu. Warto wybrać się na pobocze lub na bezpieczny przystanek, jeśli to możliwe. Jeśli nie, staraj się jak najbardziej zbliżyć do krawężnika, aby nie zagrażać innym kierowcom. Następnym krokiem jest włączenie świateł awaryjnych. Dzięki nim inni kierowcy będą wiedzieli, że masz problem i będą uważniejsi. Światła awaryjne pomagają też zwiększyć widoczność w warunkach kiepskiej widoczności. Ważnym elementem jest także ubranie kamizelki odblaskowej. Kamizelka ta jest kapitalnym środkiem, aby zapewnić swoją widoczność, szczególnie w nocy. Jeśli masz ją pod ręką, załóż ją od razu po opuszczeniu pojazdu. Na stronie: Pomoc drogowa i mobilny serwis - Bielany Wrocławskie znajdziesz firmę, która specjalizuje się w świadczeniu pomocy drogowej na terenie Wrocławia i autostrady A4. 

Zabezpieczanie miejsca zdarzenia drogowego — co dalej?

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego jest bardzo istotne. Jeśli posiadasz trójkąty ostrzegawcze, rozmieść je odpowiednio przed i za miejscem wypadku. Pamiętaj, żeby zachować należytą odległość między nimi, aby ostrzec nadjeżdżających kierowców o zagrożeniu. Następny krok to wezwanie pomocy medycznej. Natychmiast zadzwoń na numer alarmowy odpowiedni dla Twojego regionu i przekaż informacje o zdarzeniu oraz swoim położeniu.

Szybka reakcja służb ratunkowych może być obligatoryjna dla zdrowia poszkodowanych osób. Jeśli jesteś przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy, możesz pomóc poszkodowanym uczestnikom wypadku. Nie ryzykuj jednak własnego życia, ale jeśli możesz, udziel wsparcia. Ważne jest także nieusuwanie pojazdów z miejsca zdarzenia, chyba że jest to absolutnie obowiązkowe ze względów bezpieczeństwa. Próby przesuwania pojazdów mogą spowodować dodatkowe kontuzje oraz reperkusje. W artykule: Pomoc drogowa – czym się zajmuje i kiedy ją wzywać? przeczytasz o najważniejszych zasadach dotyczących korzystania z pomocy drogowej. To świetny wpis dla osób, które chętnie wybierają się na dalekie wycieczki samochodowe. 

Pomoc drogowa podczas usterki - Bielany Wrocławskie

O czym pamiętać w przypadku zdarzeń drogowych?

Kiedy służby ratunkowe przybędą na miejsce, współpracuj z nimi, udzielając wszystkich informacji dotyczących zdarzenia. Twoje relacje i przekazane wiadomości mogą być cennym źródłem informacji dla dochodzenia. Jeśli to bezpieczne, zapisz lub sfotografuj informacje dotyczące wypadku, do których zaliczamy, chociażby numery rejestracyjne pojazdów, miejsce zdarzenia, ślady hamowania czy kondycję trasy. Te informacje mogą być przydatne w dochodzeniu i rozstrzyganiu sprawy.

Nie opuszczaj jednak miejsca zdarzenia, dopóki nie zostaniesz zwolniony przez służby porządkowe. Zawsze udzielaj pomocy, jaką możesz, i pozostaw miejsce zdarzenia w stanie, w jakim je zastałeś. Twoja odpowiedzialność na drodze nie kończy się na prowadzeniu auta, lecz także na reakcji w przypadku sytuacji kryzysowych. Prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego jest niezbędne dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych kierowców.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze:

Karolina 2 miesięcy temu Jak wygląda sprzedaż auta w skupie?
Wszystko w bardzo jasny sposób zostało tutaj opisane! Tak mi się właśnie wydawało, że sprzedaż ...
Rafał 4 miesięcy temu Jak skutecznie sprzedać używane auto?
Ja też mam wrażenie, że skup aut jest mniej problematycznym sposobem pozbycia się samochodu, niż ...
Artykuł przedstawia popularne marki i modele aut w Gdyni, wskazując na Volkswagen, BMW, Toyota i ...