Skip to main content

Jak skutecznie oszczędzać na paliwie?

Codzienna eksploatacja samochodu nie jest tanim rozwiązaniem. Składają się na nią nie tylko opłaty za tankowanie, ale również i ubezpieczenia, obowiązkowe przeglądy, serwis i naprawa. Jak wiadomo, nie na wszystkim da się zaoszczędzić. Niemniej jednak warto wiedzieć, że spalanie można zminimalizować. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

karty paliwowe prepaid

Jak przewidzieć sytuacje na drodze?

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że największe spalanie wiąże się z jazdą po mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu. Wolne poruszanie się w korku, ciągłe przyśpieszanie, a następnie hamowanie, by zatrzymać się na światłach, nie sprzyja żadnym oszczędnościom. W tym przypadku na spalanie wpływa przede wszystkim częste, a zarazem gwałtowne hamowanie. Jeśli taki pośpiech nie jest konieczny, warto z niego zrezygnować, by zbiornik paliwa opróżniał się nieco wolniej. Spokojna, płynna jazda to podstawowy warunek racjonalnego spalania. Warto więc przewidzieć zmianę świateł i zamiast przyśpieszać, by zdążyć przejechać na zielonym, rozpocząć hamowanie silnikiem, rezygnując przy tym z jazdy na niskich obrotach.

Płynna, spokojna jazda – dlaczego jest taka istotna?

Jak wiadomo, im mniejszą prędkość rozwijamy, tym mniejsze będzie spalanie. Oczywiście poza miastem jazda z prędkością 50 km/h będzie uciążliwa. Warto jednak dostosować szybkość jazdy do warunków oraz korzystać z możliwości samochodu racjonalnie, by spalać zdecydowanie mniej paliwa. Po drogach szybkiego ruchu warto więc poruszać się z prędkością ok. 100-110 km/h. Powyżej tej prędkości zbiornik paliwa będzie opróżniał się zdecydowanie szybciej. Mają na to wpływ również drastyczne zmiany prędkości, wymuszone np. koniecznością zahamowania przed wolniejszymi pojazdami, a następnie ponowne wciskanie gazu.

Karta paliwowa – dlaczego warto ją posiadać?

Karta paliwowa to innowacyjne rozwiązanie, które co prawa nie obniży spalania w pojeździe, ale w znaczący sposób przyczynia się do obniżenia kosztów tankowania. Wystarczy, chociażby prześledzić ranking kart paliwowych, zamieszczony na stronie top10kartpaliwowych.pl, by przekonać się, jak wiele możemy zyskać dzięki takiemu rozwiązaniu. Karty paliwowe umożliwiają bezgotówkowe opłaty za paliwo, a także znacząco obniżają cenę jednego litra paliwa, wyświetlaną przez dystrybutory na stacjach benzynowych. Dzięki nim można również zyskać rabat na części samochodowe, znajdujące się w ofercie wybranych stacji.

ranking kart paliwowych

Czy karty paliwowe mogą być wykorzystane w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jak przeczytać można w artykule, zamieszczonym na stronie https://www.top10kartpaliwowych.pl/artykuly/karta-paliwowa-dla-malej-firmy-rozwijaj-swoj-biznes-oszczedzajac-czas-pieniadze-i-kontrolujac-wydatki, karty paliwowe mogą być wykorzystywane z powodzeniem zarówno w firmach, dysponujących dużą flotą pojazdów, jak i w przedsiębiorstwach jednoosobowych. Dzięki nim można znacząco obniżyć koszty eksploatacji pojazdów, a księgowanie wydatków staje się znacznie łatwiejsze. To rozwiązanie, z którego warto skorzystać nie tylko w przypadku dużych firm z rozbudowaną flotą, ale również i jednoosobowych działalności z wyłącznie jednym samochodem, zarejestrowanym na firmę.

Czy warto mieć porządek w samochodzie?

Oczywiście, że tak! Porządek w samochodzie nie tylko poprawia komfort jazdy, ale wpływa również na spalanie. Jak to możliwe? Dla przykładu przewożenie wielu rzeczy w bagażniku może znacząco obciążyć pojazd, co przyczynia się do wzrostu spalania. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy korzystamy z bagażnika dachowego. W tym przypadku opływ powietrza zostaje diametralnie zmieniony, co z kolei przekłada się na większe zużycie paliwa.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze:

Karolina 1 miesięcy temu Jak wygląda sprzedaż auta w skupie?
Wszystko w bardzo jasny sposób zostało tutaj opisane! Tak mi się właśnie wydawało, że sprzedaż ...
Rafał 3 miesięcy temu Jak skutecznie sprzedać używane auto?
Ja też mam wrażenie, że skup aut jest mniej problematycznym sposobem pozbycia się samochodu, niż ...
Artykuł przedstawia popularne marki i modele aut w Gdyni, wskazując na Volkswagen, BMW, Toyota i ...